Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕ 5 ΝΙΚΕΣ ΣΕ 6 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Η ΒΕΡΟΙΑ.ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕ 2-1 ΕΠΙ ΤΟΥ ΜΑΧΗΤΙΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ.

Η Βέροια επικράτησε δυσκολα του Λεβαδειακού με 2-1 και ανέβηκε -με παιχνίδι περισσότερο από τον ΠΑΟΚ- στην κορυφή της Superleague. Οι Βοιωτοί έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, για να φύγουν τουλάχιστον με το βαθμό

Από την αρχή της αναμέτρησης η Βέροια ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να μπορεί να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ. Τελικά.. η αναμέτρηση πήρε φωτιά από το 22' και μετά, όταν και μέσα σε πέντε λεπτά μπήκαν τρία γκολ!

Αρχικά, στο 22' ο Μπατιόν έκανε με κεφαλιά το 1-0 (πρόλαβε στην έξοδο τον Σηφάκη), ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντουμίτρου εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία του Τόμας με τον Σηφάκη και διπλασίασε τα τέρματα της “βασίλισσας του Βορρά”. Πριν όμως κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ο Σοτέλο μείωσε σε 2-1 με ωραία ατομική ενέργεια (27'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Βοιωτούς να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, αφού ο Καντιμοίρης απέκρουσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Μπορνταγκαράι

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν “ανοικτό” με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, χωρίς όμως να φτιάχνουν κάποια κλασική ευκαιρία. Η Βέροια δεν έδειξε σταθερότητα στην άμυνα της, κάτι που κόντεψε να το.. πληρώσει στο τελευταίο δεκάλεπτο με πιο μεγάλη στιγμή την κεφαλιά του Σοτέλο στο 90+3', την οποία απέκρουσε ο Καντιμοίρης