Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2015

Μεγαλη εμφανιση για τον Φιλιππο Βεροιας οπου μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, επικράτησε με 68-66 του Ηρακλή.

Ήταν πραγματικά μεγάλο κατόρθωμα. Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ-παίζοντας ουσιαστικά με 6 παίκτες (οι υπόλοιποι ήταν έφηβοι) και με κατάθεση ψυχής από μέρους τους κατόρθωσε αυτό που πριν από τον αγώνα φάνταζε ακατόρθωτο. Απέδειξε ότι είναι «πολύ σκληρός για να πεθάνει». Έτσι
μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, που κρίθηκε στην τελευταία ουσιαστικά επίθεση  ξεκίνησε νικηφόρα στο πρωτάθλημα της Α2 του μπάσκετ. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα επικράτησε με 68-66 του Ηρακλή.
Στο πρώτο μέρος το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο. Ο Ηρακλής είχε ένα μικρό προβάδισμα (8-12
στο 7’) αλλά ο Φίλιππος δεν έμεινε κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα πήραν το πάνω χέρι, ισοφάρισαν και προηγήθηκαν με 30-25 στο 15’ και 37-34 στο 20’.
Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος διατήρησε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο αλλά ο Ηρακλής ισορρόπησε και έφερε το ματς στα ίσια με την λήξη του δεκαλέπτου (51-51). Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, το ματς ήταν ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι όμως πέρασαν με 57-60 στο 37’ και 59-63 στο 38’.Ο Φίλιππος επέστρεψε στο ματς στο τελευταίο λεπτό (64-66) και με δυο καλάθια στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε τη νίκη με 68-66. Συγκεκριμένα, το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα όταν ο 22χρονος φόργουορντ Αποστόλης Ναούμης μετά από δικό του κλέψιμο, έφυγε στον αιφνιδιασμό και πέτυχε το νικητήριο καλάθι. Στα 13'' είχε ισοφαρίσει με δυο βολές σε 66-66.
Από τον ΦΙΛΙΠΠΟ κανείς δεν υστέρησε, ξεχώρισαν όμως οι Τόζιος (για το πάθος και την μεγάλη ευχέρεια στο σκοράρισμα) και ο Κασαμπαλής που σκέπασε τα καλάθια έχοντας μάλιστα και 11 ριμπάουντ και 3 «τάπες».

Δεκάλεπτα: 14-16, 37-34, 51-51, 68-66
Διαιτητές: Δεσλής - Ξενικάκης - Παγώνης
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΣΑΣ ( Γκίμας): Σαμαράς 3 (1), Κασαμπαλής 10, Δεληγιώργης 13 (1), Ποταμόπουλος, Τόκας Γ., Τόκας Α., Σιδηρόπουλος, Ναούμης 14 (2), Τριχόπουλος 7 (1), Κυριακου, Τόζιος 21 (1), Πεχλιβάνος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Ντι Νούνο 15 (3), Γ. Αποστολίδης 12 (2), Α. Αποστολίδης12 (4), Μπένας 4, Δέσπος 11, Κοθράς Καραγκιολίδης 2, Γκιουλέκας 8 (2), Μουρατίδης 2, Κοντόπουλος, Σταματογιάννης.