Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

ΑΝΕΤΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ ΣΤΟ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΜΕ 28-25 ΕΠΙ ΤΟΥ ΔΙΚΕΑ

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 28-25 επικράτησε ο Φίλιππος του
ΔΙΚΕΑ στην Βέροια. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό, δημιούργησαν μια διαφορά πάνω από τα δέκα τέρματα, τράβηξαν όμως «χειρόφρενο» στο τελευταίο δεκάλεπτο διότι ακολουθεί μια δύσκολη εβδομάδα με τρία ματς.
Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο μέρος. Με άμυνα για σεμινάριο ο Φίλιππος και με πολλές επιλογές στην επίθεση, ξέφυγε με το καλησπέρα στο σκορ (4-0 στο 7′) και δημιούργησε διαφορά ασφαλείας
(9-4 στο 12′, 13-7 στο 22′ και 18-10 στο 30′).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος ανέβασε την διαφορά και πάνω από τα δέκα τέρματα (25-13 στο 39’) και έθεσε τον αντίπαλο νοκ άουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φιλιππος έριξε τον ρυθμό του με αποτέλεσμα ο ΔΙΚΕΑΣ να μειώσει και να κάνει το 27-17 του 50’ σε 28-25 στο φινάλε.
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας
Πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 9-5, 11-5, 15-9, 18-10 (ημ.), 21-12, 23-13, 26-16, 27-17, 28-19, 28-25
Δίλεπτες: 5/1, Πέναλτι: 0/0, 4/8
ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Δεληγιάννης) Τσιλιμπάρης, Κότσιφας, Ζλατάνος, Μιλόσεβιτς, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 2, Δεληγιάννης, Τριανταφυλλίδης, Δραγκόλας 3, Ανανιάδης 2, Βεσελίνοβιτς 6, Καρυπίδης, Βουτσάς 3, Σανίκης 6, Μπαντής 6.
ΔΙΚΕΑΣ: (Ιατρούδης) Τσακνής, Μανιουδάκης, Μπάρμπας, Γκουλέ, Κεδέρης 1, Κατσίκης, Παπακυπριανού 3, Λεωνίδας 2, Κουρέτας, Χελιώτης, Χάλαρης 3, Πρσκάλο 4, Παπαδιονυσίου 3, Μελετάκος 2, Ζαμπούνης 7.