Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

Την ήττα γνώρισε στην παράταση με 76-77 (71-71 κ.α) η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας η οποία αντιμετώπισε στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" την Κύμη στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας.

Την ήττα γνώρισε στην παράταση με 76-77 (71-71 κ.α) η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας η οποία αντιμετώπισε στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" την Κύμη στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας. Αν και η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε απο νωρίς πίσω στο σκορ (17-26 στο 13') και παρέμεινε πίσω για 37 λεπτά ακόμη και με -16 πόντους (21-37 στο 17΄) κατάφερε παίζοντας
με πάθος και ψυχή να κάνει την ολική ανατροπή λίγο πρίν το τέλος του παιχνιδιού.
Στο 39’ οι παίκτες του Γκίμα για πρώτη φορά πήραν προβάδισμα με 69-68 και λίγο αργότερα έκαναν το σκορ με 71-68 (1.20 πριν το τέλος). Η Κύμη όμως ισοφάρησε σε 71-71 και έστειλε το παιχνλίδι στην παράταση. Εκεί ο Φίλιππος αν και προηγήθηκε με 76-73 με τρίποντο του Τόζιου η Κύμη κατάφερε και μείωσε σε 76-75 και στην τελευταία επίθεση της έκανε το τελικό 76-77.
Πρώτοι σκόρερ για τον Φίλιππο οι Δεληγεώργης με 17 πόντους και Τόζιος με 15.
Δεκάλεπτα :  15-18, 30-42, 50-59, 71-71, 76-77 (παρ.)
Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Τόζιος 15(2), Οικονομόπουλος, Τόκας, Μοτσιόπουλος, Δεληγιώργης 17, Ότοβιτς 12(1), Ναούμης 9, Κασαμπαλής 12, Σαμαράς 2, Τριχόπουλος 9(1), Πεχλιβάνος
Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 16, Ψαθάς, Σέττος, Αράπης, Παπαντωνίου 6, Καρινιάουσκας 14, Κατράνας 9(3), Σιγκούνας 12(1), Γκιζόγιαννης 9, Κωνσταντακόπουλος 4, Σκουλούδης 5, Λόλας 2