Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2016

Μεγάλη συμμετοχή αλλά και μεγάλη επιτυχία είχε ο 5ος Φιλίππειος δρόμος που διοργανώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στη Βέροια

Μεγάλη συμμετοχή αλλά και μεγάλη επιτυχία είχε ο 5ος Φιλίππειος δρόμος που διοργανώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στη Βέροια με τη γνωστή διαδρομή από τη Βεργίνα έως την πλατεία Δημαρχείου. Οι δρομείς ήταν από όλα τα μέρη της Ελλάδας και υπήρχαν συμμετοχές σε όλες τις κατηγορίες, από νέους και νέες, αλλά και φίλους που αγαπάνε την άθληση και τον αθλητισμό. Οι
διοργανωτές πήραν για μία ακόμη φορά ΑΡΙΣΤΑ και φυσικά από αύριο ξεκινούν όλοι μαζί για τον επόμενο αγώνα.
Ο πρωταθλητής Ελλάδας Κώστας Σταμούλης από το Αγρίνιο βγήκε πρώτος με ρεκόρ Διαδρομής 49 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο που είχε κατακλύσει τα πεζοδρόμια στην αρχή της Μητροπόλεως έως το Δημαρχείο. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Σκρέκας από τη Θεσ/νίκη και τρίτος ο Άγγελος Μάρτος του συλλόγου δρομέων Βέροιας. Δύο ακόμη πρωταθλητής του Συλλόγου δρομέων της Βέροιας οι Κουκουτέγος Αντώνης (2ος στην κατηγορία του) και Άγγελος Μπουλασίκης (3ος). Στον πρώτο αγώνα δρόμου μαθητών και μαθητριών με πολύ μεγάλη συμμετοχή στα αγόρια πρώτος ο Αθανασάκης Παναγιώτης και η Δοξοπούλου Ελένη στα κορίτσια.