Κυριακή 18 Μαρτίου 2018

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (τμήμα μπάσκετ) - ΕΥΑΘΛΟΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (76-84)

Νικηφόρα με 76-84 πέρασε και από το Πολυκαστρο η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που αντιμετώπισε τον τοπικό Ευαθλο στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος)και οδεύει ολοταχώς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την επίτευξη του στόχου της ανόδου στην Β' Εθνική.
Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού βρέθηκε πίσω στο σκορ και συγκεκριμένα στο 5' με 10-8 και στο 7' με 16-8. Στην συνέχεια όμως οι παίκτες της Βέροιας εξισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν στο 10' σε 20-18.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 28-28 (15΄) και πέρασε μπροστά στο 17' με 32-33. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας ανέβασε την απόδοση της και στο ημίχρονο μπήκε στα αποδυτήρια με σκορ 36-42.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γκίμα κυριάρχησε στο γήπεδο, ανέβασε την διαφορά στους +10 πόντους (40-50 στο 24') την οποία και την διατήρησε μέχρι τέλους παίρνοντας έτσι άλλη μια μεγάλη νίκη.
Διαιτητές : Πετανίδου και Γρεκός

Δεκάλεπτα : 20-18, 35-42, 54-61, 76-84

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδοπουλος Σ. 11(3), Ημεριδης 9(1), Πινιάκου, Τσινοπουλος 10(2), Τσελεκης 8, Βλετσης 4, Σιδηροπουλος 27(3), Κουτουλας 7(1), Τασουδης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Μόρας 2, A. Τόκας, Π. Τόκας Α, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 12(4), Τσιακλαγκάνος 15(2), Μαρκόπουλος, Καβαργύρης, Κόθρας 18(4), Παραπούρας 15(2), Σουτζόπουλος 8, Κάνταρκος 14.